понеділок, 25 серпня 2025 р.

вівторок, 7 січня 2025 р.

Відкритий урок у 9-А класі з української мови

 Відкритий урок

На уроці   учні об єдналися у групи. Кожна з груп готувала складносурядні речення.Але кожне з цих речень розповідало про історію міста Вінниця, про річку Південний Буг, яка протікає через місто. Речення про найкрасивіші місця,  відпочинкові  куточки міста та про те, яким учні мріють побачити місто у майбутньому.

Перша група розповіла про початок міста Вінниця, про будинок Капуцинів та Замкову гору.





Кожна з груп учнів  гарно попрацювали і показали знання не лише складносурядного речення,розуміння смислових зв язків та вміння виокремлювати, знаходити складносурядне речення, робити синтаксичний розбір.

Також учні дізналися багато цікавого про своє рідне місто.

понеділок, 30 грудня 2024 р.

Відкритий урок 6-Б клас з української мови

Відкритий урок  6-Б клас 

Тема: Зміни приголосних при творенні іменників із суфіксами -ськ-, -цьк-, -зьк- та іменників із суфіксами -ств(о), -зтв(о), -цтв(о).

Мета:   навчальна: ознайомити учнів зі змінами приголосних при творенні іменників із суфіксами -ськ-, -цьк-, -зьк- та іменників із суфіксами –ств(о), -зтв(о), -цтв(о); формувати навички орфографічного письма;

 розвивальна: розвивати вміння школярів працювати колективно та самостійно; логічне мислення, творчу уяву; мовленнєві навички;

 виховна: виховувати наполегливість у вивченні мови, любов до рідного краю, його історії та природи.

Внутрішньопредметні зв'язки: морфологія, орфографія, лексикологія.

Міжпредметні зв'язки: мова, література, історія.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань, формування практичних умінь і навичок на основі набутих знань.

                                                             Хто зберіг любов до краю

                                                             І не зрікся свого роду,

                                                             Той ім’ям не вмре ніколи

                                                             В спогадах народу.
                                                             О.Олесь                                                            

 Перебіг уроку

І. Організація класу.

Емоційне налаштування на урок  Дошка Wordwall

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

Синтаксична п'ятихвилинка:

Багато цікавих розповідей містять  у собі стародавні літописи

Робота з картками.    Картка №1

Утворіть за допомогою суфікса -ин- іменники від прикметників, поясніть написання.

Зразок. Німецький — Німеччина.

Хмельницький, галицький, вінницький, донецький.

Картка №2

Утворіть за допомогою суфікса -ин- іменники від прикметників, поясніть написання.

Зразок. Німецький — Німеччина.

 херсонський, львівський, одеський, миколаївський.

Картка №3

Утворіть за допомогою суфікса -ин- іменники від прикметників, поясніть написання.

Зразок. Німецький — Німеччина.

полтавський, харківський, турецький,  козацький.

Опитування теоретичного матеріалу, перевірка вправи.  Слайд  №5

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку Слайд №№ 6-9

ІV. Сприймання та усвідомлення навчального матеріалу

Робота з правилом. Підручник стор. 96-97

Чергування приголосних г к х – ж ч ш – з' ц' с'

Або правило з умовною назвою «Рука Нога і Вухо»

руКа          ноГа           вуХо

руЧка        ніЖка        вуШко

на руЦі     на ноЗі       на вуСі

                                                               

-ЦЬК-       -ЗЬК-           -СЬК-

В українській мові при творенні слів часто змінюються приголосні звуки.

 Ця зміна відбувається при творенні прикметників від основ іменника, які закінчуються на [к], [ч], [ц], [г], [ж], [з], [х], [ш], [с]  за допомогою суфікса -ськ- та іменників  за допомогою суфікса -ств-.

 Козак - козацький, козацтво.            Товариш – товариський, товариство.

 При додаванні  суфікса -ськ- або -ств- до основи слова, яка закінчується на г, ж, з , відбувається чергування приголосних і суфікс змінюється на -зьк- або -зтво-.

г, ж, з + -ськ(ий), -ств(о)  — -зьк(ий), -зтв(о)

Прага-

Париж-

При додаванні  суфікса -ськ- або -ств- до основи слова, яка закінчується на к,  ч, ц відбувається чергування приголосних і суфікс змінюється на -цьк- або -цтво-.

Пророк — пророцький, пророцтво,    ткач - ткацький, ткацтво,   молодець — молодецтво,

юнак — юнацький — юнацтво.

1.Міркуємо

К//Ч//Ц + ськ // цьк (ий), -цтво – юнак,

 юнацтво, юнацький

Г//Ж//З + ськ //зьк (ий), -зтво – Прага,

Празький,убогий- убозтво

Х//Ш//С + ськ (ий), -ство – брат,

 братерство, Сиваш- Сиваський

 

2.Винятки: деякі прикметники, утворені від іншомовних слів: Цюрих- цюрихський, Ла-Манш – ла-маншський, казах – казахський, тюрки – тюркський, кембриджський, іракський, цюрихський, баскський, карабахський

Вправа 193 Слайд № 9-10

3.Мовний практикум Слайд  №11-12

Уставте пропущені літери. Поясніть правопис слів. Позначте орфограму. Виділіть суфікси.

Вороне..кий, францу..кий, кременчу..кий, солда..кий, турис..кий, нью-йор..кий, гре..кий, дослідни..кий, велетен..кий, оде..кий, пта..во, аген..во.

4.Фізккультхвилинка. Пес Патрон.

5.Творча робота  Слайд №14

Від поданих іменників утворіть прикметники.

Турист, інтелігент, студент, Рига, Буг, Запоріжжя, румун, казах, калмик, грек, чех, француз.

6.Редагування Слайд №15

7.«Нове слово» Слайд №16

утворити іменники за допомогою

суфікса -ств-.

Товариш -   боягуз -       ткач -                 парубок -                     студент -      дивак –

V.Підсумки роботи на уроці. Рефлексія.

VI.Домашнє завдання  : вивчити правила п. 17 виконати вправи 196,197.


 

 





Українська мова

Норми єдиного правписного режиму 

Свято рідної мови.

Усі конспекти української мови та літератури 

https://www.schoollife.org.ua/usi-uroky-ukrajinskoji-movy-ta-literatury/?fbclid=IwAR2Bbazb8ZO9NyXCmqpN2p4u5YnlncNkrcPY5ntCGE_cpa7IA5panYXZ1a8#google_vignette

Плани_конспекти уроків 5_11 класи

https://divoslovo.jimdofree.com/%D0%B2%D1%81%D0%B5-%D0%B4%D0%BB%D1%8F-%D0%B2%D1%87%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BB%D1%8F/%D0%BF%D0%BB%D0%B0%D0%BD%D0%B8-%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D1%81%D0%BF%D0%B5%D0%BA%D1%82%D0%B8-%D1%83%D1%80%D0%BE%D0%BA%D1%96%D0%B2/

















 

Памятай, хто ти є


Спитай себе, дитино, хто ти є,

І в серці обізветься рідна мова;

І в голосі яснім ім’я твоє

Просяє, наче зірка світанкова.


З родинного гнізда, немов пташа,

Ти полетиш, де світу далечизна,

Та в рідній мові буде вся душа

І вся твоя дорога, вся Вітчизна.


У просторах, яким немає меж,

Не згубишся, як на вітрах полова.

Моря перелетиш і не впадеш,

Допоки буде в серці рідна мова.

Д. Павличко

Раджу прочитати:

1. Григорій Чубай. Поезії.

2. Сергій Жадан "Це все колись почнеться"

3. Марія Матіос "Солодка Даруся".

М. Рильський "Мова"


Треба доглядати наш сад

Вольтер

Як парость виноградної лози,

Плекайте мову. Пильно в ненастанно

Політь бур'ян. Чистіша від сльози

Вона хан буде. Вірно і слухняно

Нехай вона щоразу служить вам,

Хоч і живе своїм живим життям.

Прислухайтесь, як океан співає —

Народ говорить. І любов, і гнів

У тому гомоні морськім. Немає

Мудріших, ніж народ, учителів;

У нього кожне слово — це перлина,

Це праця, це натхнення, це людина.

Не бійтесь заглядати у словник:

Це пишний яр, а не сумне провалля;

Збирайте, як розумний садівник,

Достиглий овоч у Грінченка й Даля,

Не майте гніву до моїх порад

І не лінуйтесь доглядать свій сад

Успіх приходить до того, хто робить те, що найбільше любить.

М. Форбс