|
Тема: Зміни приголосних при творенні іменників із суфіксами -ськ-, -цьк-, -зьк- та іменників із суфіксами -ств(о), -зтв(о), -цтв(о). Мета:
навчальна: ознайомити учнів зі змінами приголосних при творенні
іменників із суфіксами -ськ-, -цьк-, -зьк- та іменників із суфіксами –ств(о),
-зтв(о), -цтв(о); формувати навички орфографічного письма; розвивальна: розвивати вміння школярів
працювати колективно та самостійно; логічне мислення, творчу уяву; мовленнєві
навички; виховна: виховувати наполегливість у вивченні
мови, любов до рідного краю, його історії та природи. Внутрішньопредметні
зв'язки: морфологія, орфографія, лексикологія. Міжпредметні
зв'язки: мова, література, історія. Тип уроку:
урок засвоєння нових знань, формування практичних умінь і навичок на основі
набутих знань. Хто зберіг любов до краю І не зрікся свого роду, Той
ім’ям не вмре ніколи В спогадах народу. Перебіг уроку І. Організація
класу. Емоційне налаштування на урок Дошка Wordwall ІІ.
Перевірка домашнього завдання. Синтаксична п'ятихвилинка: Багато
цікавих розповідей містять у собі
стародавні літописи Утворіть за допомогою суфікса -ин- іменники від прикметників, поясніть
написання. Зразок. Німецький — Німеччина. Хмельницький, галицький, вінницький,
донецький. Утворіть за допомогою суфікса -ин- іменники від прикметників, поясніть
написання. Зразок. Німецький — Німеччина. херсонський, львівський, одеський,
миколаївський. Картка №3 Утворіть за допомогою суфікса -ин-
іменники від прикметників, поясніть написання. Зразок. Німецький — Німеччина. полтавський, харківський,
турецький, козацький. Опитування теоретичного матеріалу, перевірка вправи. Слайд
№5 ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку Слайд №№ 6-9 ІV. Сприймання та усвідомлення навчального матеріалу Робота з
правилом. Підручник стор. 96-97 Чергування приголосних г к х – ж ч ш – з' ц' с' Або правило з умовною назвою «Рука Нога і Вухо» руКа ноГа вуХо руЧка ніЖка вуШко на руЦі на ноЗі на вуСі -ЦЬК- -ЗЬК- -СЬК- В
українській мові при творенні слів часто змінюються приголосні звуки. Ця
зміна відбувається при творенні прикметників від основ іменника, які
закінчуються на [к], [ч], [ц], [г], [ж], [з], [х], [ш], [с] за
допомогою суфікса -ськ- та іменників
за допомогою суфікса -ств-. Козак - козацький, козацтво. Товариш – товариський, товариство. При
додаванні суфікса -ськ- або -ств- до основи слова, яка закінчується на г,
ж, з , відбувається чергування приголосних і суфікс змінюється на
-зьк- або -зтво-. г, ж, з +
-ськ(ий), -ств(о) — -зьк(ий), -зтв(о) Прага- Париж- При
додаванні суфікса -ськ- або -ств- до основи слова, яка закінчується
на к, ч, ц відбувається чергування приголосних і суфікс
змінюється на -цьк- або -цтво-. Пророк —
пророцький, пророцтво, ткач -
ткацький, ткацтво, молодець —
молодецтво, юнак —
юнацький — юнацтво. 1.Міркуємо К//Ч//Ц +
ськ // цьк (ий), -цтво – юнак, юнацтво, юнацький Г//Ж//З +
ськ //зьк (ий), -зтво – Прага, Празький,убогий-
убозтво Х//Ш//С +
ськ (ий), -ство – брат, братерство, Сиваш- Сиваський
2.Винятки: деякі прикметники, утворені від іншомовних слів: Цюрих- цюрихський,
Ла-Манш – ла-маншський, казах – казахський, тюрки – тюркський, кембриджський,
іракський, цюрихський, баскський, карабахський Вправа 193 Слайд № 9-10 3.Мовний практикум Слайд
№11-12 Уставте
пропущені літери. Поясніть правопис слів. Позначте орфограму. Виділіть суфікси. Вороне..кий,
францу..кий, кременчу..кий, солда..кий, турис..кий, нью-йор..кий, гре..кий,
дослідни..кий, велетен..кий, оде..кий, пта..во, аген..во. 4.Фізккультхвилинка. Пес Патрон. 5.Творча робота Слайд №14 Від поданих іменників утворіть прикметники. Турист,
інтелігент, студент, Рига, Буг, Запоріжжя, румун, казах, калмик, грек, чех,
француз. 6.Редагування Слайд №15 7.«Нове слово» Слайд №16 утворити
іменники за допомогою суфікса
-ств-. Товариш - боягуз -
ткач - парубок - студент - дивак – V.Підсумки роботи на
уроці. Рефлексія. VI.Домашнє завдання : вивчити правила п. 17 виконати вправи
196,197.
|
Українська мова
Норми єдиного правписного режиму
Усі конспекти української мови та літератури
Плани_конспекти уроків 5_11 класи


Немає коментарів:
Дописати коментар
Примітка: лише член цього блогу може опублікувати коментар.