понеділок, 30 грудня 2024 р.

Відкритий урок 6-Б клас з української мови

Відкритий урок  6-Б клас 

Тема: Зміни приголосних при творенні іменників із суфіксами -ськ-, -цьк-, -зьк- та іменників із суфіксами -ств(о), -зтв(о), -цтв(о).

Мета:   навчальна: ознайомити учнів зі змінами приголосних при творенні іменників із суфіксами -ськ-, -цьк-, -зьк- та іменників із суфіксами –ств(о), -зтв(о), -цтв(о); формувати навички орфографічного письма;

 розвивальна: розвивати вміння школярів працювати колективно та самостійно; логічне мислення, творчу уяву; мовленнєві навички;

 виховна: виховувати наполегливість у вивченні мови, любов до рідного краю, його історії та природи.

Внутрішньопредметні зв'язки: морфологія, орфографія, лексикологія.

Міжпредметні зв'язки: мова, література, історія.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань, формування практичних умінь і навичок на основі набутих знань.

                                                             Хто зберіг любов до краю

                                                             І не зрікся свого роду,

                                                             Той ім’ям не вмре ніколи

                                                             В спогадах народу.
                                                             О.Олесь                                                            

 Перебіг уроку

І. Організація класу.

Емоційне налаштування на урок  Дошка Wordwall

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

Синтаксична п'ятихвилинка:

Багато цікавих розповідей містять  у собі стародавні літописи

Робота з картками.    Картка №1

Утворіть за допомогою суфікса -ин- іменники від прикметників, поясніть написання.

Зразок. Німецький — Німеччина.

Хмельницький, галицький, вінницький, донецький.

Картка №2

Утворіть за допомогою суфікса -ин- іменники від прикметників, поясніть написання.

Зразок. Німецький — Німеччина.

 херсонський, львівський, одеський, миколаївський.

Картка №3

Утворіть за допомогою суфікса -ин- іменники від прикметників, поясніть написання.

Зразок. Німецький — Німеччина.

полтавський, харківський, турецький,  козацький.

Опитування теоретичного матеріалу, перевірка вправи.  Слайд  №5

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку Слайд №№ 6-9

ІV. Сприймання та усвідомлення навчального матеріалу

Робота з правилом. Підручник стор. 96-97

Чергування приголосних г к х – ж ч ш – з' ц' с'

Або правило з умовною назвою «Рука Нога і Вухо»

руКа          ноГа           вуХо

руЧка        ніЖка        вуШко

на руЦі     на ноЗі       на вуСі

                                                               

-ЦЬК-       -ЗЬК-           -СЬК-

В українській мові при творенні слів часто змінюються приголосні звуки.

 Ця зміна відбувається при творенні прикметників від основ іменника, які закінчуються на [к], [ч], [ц], [г], [ж], [з], [х], [ш], [с]  за допомогою суфікса -ськ- та іменників  за допомогою суфікса -ств-.

 Козак - козацький, козацтво.            Товариш – товариський, товариство.

 При додаванні  суфікса -ськ- або -ств- до основи слова, яка закінчується на г, ж, з , відбувається чергування приголосних і суфікс змінюється на -зьк- або -зтво-.

г, ж, з + -ськ(ий), -ств(о)  — -зьк(ий), -зтв(о)

Прага-

Париж-

При додаванні  суфікса -ськ- або -ств- до основи слова, яка закінчується на к,  ч, ц відбувається чергування приголосних і суфікс змінюється на -цьк- або -цтво-.

Пророк — пророцький, пророцтво,    ткач - ткацький, ткацтво,   молодець — молодецтво,

юнак — юнацький — юнацтво.

1.Міркуємо

К//Ч//Ц + ськ // цьк (ий), -цтво – юнак,

 юнацтво, юнацький

Г//Ж//З + ськ //зьк (ий), -зтво – Прага,

Празький,убогий- убозтво

Х//Ш//С + ськ (ий), -ство – брат,

 братерство, Сиваш- Сиваський

 

2.Винятки: деякі прикметники, утворені від іншомовних слів: Цюрих- цюрихський, Ла-Манш – ла-маншський, казах – казахський, тюрки – тюркський, кембриджський, іракський, цюрихський, баскський, карабахський

Вправа 193 Слайд № 9-10

3.Мовний практикум Слайд  №11-12

Уставте пропущені літери. Поясніть правопис слів. Позначте орфограму. Виділіть суфікси.

Вороне..кий, францу..кий, кременчу..кий, солда..кий, турис..кий, нью-йор..кий, гре..кий, дослідни..кий, велетен..кий, оде..кий, пта..во, аген..во.

4.Фізккультхвилинка. Пес Патрон.

5.Творча робота  Слайд №14

Від поданих іменників утворіть прикметники.

Турист, інтелігент, студент, Рига, Буг, Запоріжжя, румун, казах, калмик, грек, чех, француз.

6.Редагування Слайд №15

7.«Нове слово» Слайд №16

утворити іменники за допомогою

суфікса -ств-.

Товариш -   боягуз -       ткач -                 парубок -                     студент -      дивак –

V.Підсумки роботи на уроці. Рефлексія.

VI.Домашнє завдання  : вивчити правила п. 17 виконати вправи 196,197.


 

 





Українська мова

Норми єдиного правписного режиму 

Свято рідної мови.

Усі конспекти української мови та літератури 

https://www.schoollife.org.ua/usi-uroky-ukrajinskoji-movy-ta-literatury/?fbclid=IwAR2Bbazb8ZO9NyXCmqpN2p4u5YnlncNkrcPY5ntCGE_cpa7IA5panYXZ1a8#google_vignette

Плани_конспекти уроків 5_11 класи

https://divoslovo.jimdofree.com/%D0%B2%D1%81%D0%B5-%D0%B4%D0%BB%D1%8F-%D0%B2%D1%87%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BB%D1%8F/%D0%BF%D0%BB%D0%B0%D0%BD%D0%B8-%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D1%81%D0%BF%D0%B5%D0%BA%D1%82%D0%B8-%D1%83%D1%80%D0%BE%D0%BA%D1%96%D0%B2/

















 

Памятай, хто ти є


Спитай себе, дитино, хто ти є,

І в серці обізветься рідна мова;

І в голосі яснім ім’я твоє

Просяє, наче зірка світанкова.


З родинного гнізда, немов пташа,

Ти полетиш, де світу далечизна,

Та в рідній мові буде вся душа

І вся твоя дорога, вся Вітчизна.


У просторах, яким немає меж,

Не згубишся, як на вітрах полова.

Моря перелетиш і не впадеш,

Допоки буде в серці рідна мова.

Д. Павличко

Раджу прочитати:

1. Григорій Чубай. Поезії.

2. Сергій Жадан "Це все колись почнеться"

3. Марія Матіос "Солодка Даруся".

М. Рильський "Мова"


Треба доглядати наш сад

Вольтер

Як парость виноградної лози,

Плекайте мову. Пильно в ненастанно

Політь бур'ян. Чистіша від сльози

Вона хан буде. Вірно і слухняно

Нехай вона щоразу служить вам,

Хоч і живе своїм живим життям.

Прислухайтесь, як океан співає —

Народ говорить. І любов, і гнів

У тому гомоні морськім. Немає

Мудріших, ніж народ, учителів;

У нього кожне слово — це перлина,

Це праця, це натхнення, це людина.

Не бійтесь заглядати у словник:

Це пишний яр, а не сумне провалля;

Збирайте, як розумний садівник,

Достиглий овоч у Грінченка й Даля,

Не майте гніву до моїх порад

І не лінуйтесь доглядать свій сад

Успіх приходить до того, хто робить те, що найбільше любить.

М. Форбс